AriCheeto13
AriCheeto13 AriCheeto13
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.

Respuesta :

24kallice
24kallice 24kallice
  • 24-02-2021

Answer:

10.51

Step-by-step explanation:

YOUR WELCOME!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP EXTRA POINTS ONE QUESTION Use graphs and tables to find the limit and identify any vertical asymptotes of the function. limit of 1 divided b
What's up dog? Because my buddies asked the same question and it was never answered.
what kind of clothes did the haida wear
Suppose that the functions and are defined for all real numbers as follows. r(x)=3x^(2) s(x)=2x write the expressions for (r-s)(x) and (r+s)(x) and evaluate (r*
True or false? the liver metabolizes alcohol at a rate directly proportional to the amount ingested.
The solution to 2x -5=27 is also a solution of which of the following equations
During the Renaissance, people began to question A) religious ideas B)secular ideas C)classical ideas D)scholarly ideas
what are the solutions of the equation x^2= 7x+4?
Reduce to lowest terms 4x^3y^4/-8xy^2
Help Please With This Question