msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

Please help! Can i get some idea of information? Will mark brainliest!! Lots of points!!
How do you divide a fraction by a fraction?
Jugar a los bolos es _________ (less) interesante __________ jugar videojuegosA tan, comoB más, queC menos, comoD menos, qu
Senior states that our roles as mothers and fathers have changed, and the roles of children have changed. Explain what she means by this. Do you agree?
If all angles are measured in degrees, the ratio of three times the measure of $\angle A$ to four times the measure of the complement of $\angle A$ to half the
write a summary about the history of tea
What affect does a person’s muscles going limp have on him or her?
What is the Algebraic expression of the rectangle with length y + 13 and width y
Jamle's parents have told him that he needs to pay his credit card bills on time to establish good credit. How will good credit help him in the future? A. He wi
5(8g+5-2) Please explain Will give thanks and brainliest