danielgonzoporto danielgonzoporto
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

At Panera one bagel costs $0.65. Thirteen bagels cost $7.90. Is the cost of bagels proportional to the number of bagels?

Respuesta :

darknightharris763 darknightharris763
  • 23-02-2021

Answer:

no

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The scientific term for a living thing is
What is the difference between proper and common adjectives?
A traveler first drives 18.6 km east, then 30.3 km southeast, and finally 10.7 km south. Find the traveler's total displacement ?
1st?- cynthia paid $0.20 per hobby magazine at a tag sale. She bought half of all the magazines that were for sale and paid $10. How many magazines were there i
plant roots can grow through cracks and what?
in ancient China, many aspects of life were ruled by the___ of Confucius.
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
the area where rock under stress breaks and triggers an earthquake is called the ___________
Leo has a total of 45c. he has some dimes and pennies . How many  different combinations of dimes and pennies could Leo have?make a table to solve.
plant roots can grow through cracks and what?