alalee676
alalee676 alalee676
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Robert bought a 6-pack of cans of iced tea for $2.70. About how much is the unit cost for each can of iced tea?

Respuesta :

Yadiraleonvega
Yadiraleonvega Yadiraleonvega
  • 23-02-2021

Answer:

Lo puedes poner en español?

Answer Link
ToeSocks
ToeSocks ToeSocks
  • 23-02-2021
45¢

2.70/6=.45

You divide the cost by the number of objects.
Answer Link

Otras preguntas

Anyone know the answer to these?
Write the number five million four thousand three hundred in standard form
If you are presented with a subliminal message, it is a message that is presented: while you are hypnotized below your threshold of awareness in a way that i
The ________ is a measure of ________. a. standard deviation; central tendency b. mean; variation c. median; central tendency d. mode; variation
how many electrons in Cu​
Claim - The cost of a death sentence far outweighs the costs associated with sentencing a convicted criminal to life in prison Which evidence best supports thi
Can someone please help me?
What caused the south to lag behind in industry? Lack of resources Lack of labor Lack of capital Lack of knowledge
A car travels at an average speed of 48 miles per hour. How long does it take to travel 180miles?
A box of mass 26 kg is initially at rest on a flat floor. The coefficient of kinetic friction between the box and the floor is 0.60. A woman pushes horizontally