squarebowls
squarebowls squarebowls
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

Answer Link

Otras preguntas

A. F(x) < 0 on the interval x < 0. B. F (x) > 0 on the interval x <0. C. F (x) < 0 on the interval 0 < x < 1. D. F (x) > 0 on the inte
Chemistry 2 Questions
(50 POINTS) Set the ball and the barrier about two feet apart on the table. Grasp both ends of the ruler. Push the ball using the center of the ruler so the b
What is a major difference between the personalities of cash and abuse according to the way Faulkner writes about each character?
Which stamens best explains how the internet affceted newspapers and magazines
how to solve this? please answer #maths #form4
capital at babylon, and created a wonder of engineering with the hanging garden Answers: Sargon Ramses Nebuchadnezzer Hammurabi
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER Bobby is a skilled mechanic who is also good at mowing lawns. He can mow his lawn faster and cheaper than th
HELP 50 points How do the first few chapters foreshadow Victor's dark future? A. In the chapter, Victor tells exactly what happens to him later on. B. Bad thing
A student bought a truck with a down payment of 4000 and monthly payments of $250 for four years. What was the total cost of the truck