cionie4
cionie4 cionie4
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 20 mL of medicine cost $2.00 to produce, then how much does 1L cost?

Respuesta :

muzamilmustafa
muzamilmustafa muzamilmustafa
  • 23-02-2021

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

1L has 1000ml, so 1000/20=50x$2.00=$100

I think

Hope this helps

:)

Answer Link

Otras preguntas

What does the story reveal about social attitudes toward Native Americans among New Englanders of European background in the 1720s? How does Irving criticize th
In mice, black coat color is dominant to white coat color. in the pedigree below, mice with a black coat are represented by darkened symbols, and those with whi
Plz help! Identify which operation will undo the operation in the equation (i.e. if you are given a ______________________, then you divide. If you are given
why did the crusaders join the fight
in what regions were the largest cities located before the civil war?
what are the steps to drawing a triangle whenthe angle of D = 110°the angle of E = 30°and EF = 5cm
I REALLY NEED HELP Question 1 (1 point) Question 1 Unsaved Orbitals are defined by which of the following? Question 1 options: number of electrons spin directio
During the revolutionary period Charles Townsend was the British governments chancellor of the exchequer in responsible for the infamous Townsend acts what is
Total liabilities ÷ Total assets represents which type of financial ratio? A. Current ratio B. Return on equity C. Debt ratio D. Debt to equity ratio Ple
Where do organic compounds such as glucose store energy