reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following programs can open a bitmap file? A. WordPad B. Notepad C. Windows Paint D. Disk Cleanup
4 bags of cement do 18m2 how many m2 can be done with 7 bags
Dominant traits tend to be observed more frequently becauseA.)only organisms with dominant traits can breed.B.)dominant traits mask recessive traits.C.)recessiv
Blake needs a minimum of $145. He has saved $35 and plans to save $5.50 a week. About how many weeks will it take for Blake to save enough money? a) at least
which is biger 4.1 or 4.01
President Kennedy is the only U.S. president to _____. win the Pulitzer Prize serve in World War II win the Nobel Peace Prize be shot in the twentieth century
what is the meaning of acounting?
the sales tax in the town where amanda lives is 7%. Amanda paid $35 in sales tax on new stereo what was the price of the stereo
A painter uses a fixed pulley to raise a 1-Kg can of paint a distance of 10 cm. Calculate the ideal mechanical advantage.
Simplify 3(2x - 5). -6x - 15 6x - 15 6x - 8 5x - 2