vcantos2021
vcantos2021 vcantos2021
  • 22-02-2021
  • History
contestada

If 3/4 lb of candy cost 12.00 how much would each lb of candy cost

Respuesta :

srea2948 srea2948
  • 22-02-2021

Answer:

$16

Explanation:

To calculate the unit rate for this problem you would put the amount of money in the numerator and how much candy you have in the denominator. It would look like this:

$16/0.75

Some quick division will get us $16 so therefore, it is 16 dollars for one pound of candy.

Answer Link

Otras preguntas

In a market economy, a high price will usually cause
Hours, wages, and working conditions were problem areas for the factory worker. True or False?
Toward the end of the nineteenth century, some American politicians and diplomats believed that the U.S should become an imperialist power. Explain at least two
Please help me in this question
Is 3/4 greater than 0.75
how do you increase the mechanical advantage of a ramp?
It was easier to make a living farming in
what two city-states joined force in 480 BC when the Persian king Xerxes decided to attack?
he simple interest on an investment of $2000 for one year is $110. What is the interest rate? A. 0.0055% B. 0.055% C. 0.55% D. 5.5%
Which of the following characteristics of the arctic rabbit is specifically an adaptation to living in the tundra? • small size • keen eyesight • strong legs •