taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a major theme of “In a Queen’s Domain”? A. A realistic depiction of nature the loyalty of B. The people the betrayal of the people C.
Bricks are delivered to a work site and stacked in rows and columns, forming a rectangular prism. The length of the prism is 3 feet greater than its width, and
laptop screen sizes are determines by the diagonal measurement rounded to the nearest whole number a laptop screen has a 9 in width and the height of 7 in what
To bring 1.0kg of water from 25Cto 99C takes how much heat input?
Where can you find a word pronunciation and part of speech
Help Please Homework Due tomorrow: 4. 3 + [5 - 2 ( 8 + 4)] + 6
causes of the flint water crisis
3. Express the probability of Bobby’s birthday falling on a Tuesday as a fraction and as a decimal.
WILL GIVE BRAINLIESTI NEED WITHIN 5 MINUTES!!!simplify r^3s^4t/r^3s^2t^4     s^3/t^2 s^3/t s^2/t^3 s/t
(Will Mark BRAINLIEST)( Please please help, i really need this) (Thank you) A right triangle has a vertex at point B, a height of 6 units, and a base of 4 units