fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

alexanderperezii
alexanderperezii alexanderperezii
  • 22-02-2021
19.76/13 = $1.52

$1.52 x 20 = $30.40
Answer Link
astrocomet15 astrocomet15
  • 22-02-2021

Answer:

cost of one candy bar = 19.76/13

= $1.52

cost of 20 candy bars = 1.52x20

= $30.4

pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

giải phương trình vi phân y'= x^{2} y + x^{2} - 2xy-2x+y+1
Name Four Flavourings Used In The Food Industry.​
A bus travels 324 km in 8 hours. How long will it take to travel 243 km ?​
When would a food service employee need to change a cutting board? a. cutting raw chicken to raw beef b. cutting one vegetable to another c. chopping herbs to c
DIRECTIONS: Use this information to answer Parts A, B, and C. The Smith family has 2 gallons of cold water in the cooler at the moment. They want to have at lea
The quote below is from the English Bill of Rights. "That it is the right of the subjects to petition the king, and all commitments and prosecutions for such pe
there are 100 total seats in a theater. Of these seats, 16 are broken. What percent of the seats are NOT broken?
Helpppppooooo quickly
News article About Health
Subtract the linear expressions. (2/5x−1)−(1/4x+2) What is the difference? Enter your answer in the box. Enter fractions as simplified fractions.