fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

spicylizzie
spicylizzie spicylizzie
  • 22-02-2021

Answer:

$30.40

Step-by-step explanation:

to find out how much 20 candy bars would cost, first, we have to find out how much 1 candy bar costs. we do this by dividing $19.76 by 13.

$19.76 ÷ 13 = $1.52

so now we know that one candy bar costs $1.52. now, we multiply this value to 20, to know how much 20 candy bars cost. therefore, we get:

20 × $1.52 = $30.40

Answer Link

Otras preguntas

list 3 human activities that release chemicals that produce acid rain.
How are the energy needs of plant cells similar to those of animal cells how are they different
2x-8y=6 y=-7- x what are the coordinates
A car travels west for 240km in 4hr. What is the cars velocity?
what fraction of 1 litre is 50ml
why does air have different pressures
How does the U.S. Constitution reflect the principle of democracy? It creates a republic government, which is the same as democracy. Most of the people can elec
how can I change .564 to a percent
How are the energy needs of plant cells similar to those of animal cells how are they different
how many pairs of chromosomes are in a body cell of a macaw