caitlinferra caitlinferra
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Respuesta :

scsb17hm scsb17hm
  • 22-02-2021

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Hughes admits that the main reason he wanted to go to Columbia was a show called __________. a. The Verge c. A Bill of Divorcement b. Shuffle Along d. The Emper
Which sentence contains an adjective clause? A. The animal that we adopted yesterday was a dog. B. The dog might sleep beside my bed tonight.
What kind of information did Sputnik I and II provide? A. information about earth’s outer atmosphere B. the temperature at the sun’s core C. the compositio
what number goes into 66 and 19
My son has the following missing number pattern to solve. ? 17 37 29 38 9 1 21 ? I can not figure this out. What is the answer for the questions marks?
Solve for y? 3 3/5 + y + 5 2/3 = 15
what resulted from the hollywood ten trials?
Where is the homeland of the Burgundians
during which war was old Fort Jackson built?
What American invention aided the British textile industry?