rr3u4bjh4j rr3u4bjh4j
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rachelle bought x pounds of fruit for
$2 per pound and a gallon of milk for
$3.79. She spent a total of $17.29. Write
an equation that can be used to find
how many pounds of fruit she bought.

Respuesta :

greenforestaz
greenforestaz greenforestaz
  • 22-02-2021

Step-by-step explanation:

step 1. 2x + 3.79 = 17.29. this is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

if you travel 90 miles in 1 3/4 hours which of the following is amount time it would take you to travel 360 miles
Can a possessive pronoun be used as a direct object, indirect object, or object of a preposition?
During what part of Bernice Bobs Her Hair does Bernice cuts Majories braids?
find the part of each whole 222% of 55
name three gaseous elements that will not burn?
The cost for a certain music plan is $9.99per year plus $0.25per song you download.if you paid $113.74one year find the number of songs you downloaded
What is the role of a foil in a literary work?
What are two equivalent ratios of 12:7
Which type of state law is based on rules, orders, and regulations made by federal, state, and local executive officers? A. administrative. B. constitutional.
What is 3.4 / x = 2.17/ 7.7?