ChristonaireKanyWest
ChristonaireKanyWest ChristonaireKanyWest
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

It cost me $12 for 6 pounds of oranges.
How much is the cost per pound of oranges?

Respuesta :

Kiddo2007
Kiddo2007 Kiddo2007
  • 26-01-2021

Answer:

$2 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link
7bsrsanqc5
7bsrsanqc5 7bsrsanqc5
  • 26-01-2021
2 dollars for each pound of oranges
Answer Link

Otras preguntas

“Solve for x” x/3 + x-1/4 =2+x
The secretion of a signal molecule by a cell into the local environment
What were the organizations that helped immigrants and solved important urban problems despite corruption and abuses of power, such as Tammany Hall in New York
You are in the windows power shell window and decide to encrypt folder which of the following command do you use
Which of the following statements is correct regarding the components of the master​ budget? (A) The cost of goods sold budget is used to create the selling an
How did the age discovery change maps
These muscle cell could be best called
What is the one role of OBRA? A-setting minimum training requirements for nursing assistants B-performing job placement for newly certified nursing assistants C
Denise and her friends found a television that normally sold for $300.00 on sale for 25% off. Howmuch did the TV cost?A)$225
One cycle in a polymerase chain reaction (PCR) involves incubating the sample at three successive temperatures: 94° C., 50° C., and 72° C. What is the goal of t