sasha0143 sasha0143
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada



Which is the better buy: 4 pens for $2.60 or
12 pens for $7.20

Respuesta :

danniella59
danniella59 danniella59
  • 25-01-2021
12 pens is a better choice
Answer Link
SvqaSimq
SvqaSimq SvqaSimq
  • 25-01-2021

Answer: The 12 pens for $7.20 is the better buy

Step-by-step explanation: each pen is 60 cents. While 4 pens for $2.60 would be 65 cents.

Answer Link

Otras preguntas

-1/2 times -2/3 times -6/7=
Please help I will mark brainlest. ( all you got to do is to rewrite the paragraph into formal language)
WILL GIVE BRAINLIEST
help me please it’s due soon
When ___ withdrew from the Continental System, Napoleon invaded, but did not do well due to a scorched-earth policy.
g 1. To see why an MRI utilizes iron to increase the magnetic field created by a coil, calculate the current needed in a 400-loop-per-meter circular coil 0.66
An 8-ounce serving of tuna provides 44 grams of protein. How many grams of protein would be in 1-ounce of tuna?
Playland Park charges $25 admission plus $2 per ride. Funland Park charges $35 admission plus $1 per ride. For what number of rides is the total cost the same a
What is the correct order for applying the following three items to adjust a partner's tax basis in his partnership interest: (1) Increase for share of ordinary
how many tenths are equal to 3/5