dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

which of these events influenced the formulation of the truman doctrine
differentiate of the square root of x plus sqaure root of x plus square root of x
What is one advantage that helped the North to win the Civil War? A. Better military leadership when the war began B. A warmer climate C. Mo
what is bark in plants
The sum of two numbers is 27 . One number is 2 times as large as the other. What are the numbers?
What is a federalist and what do they do?
an terrestrial four-link food chain with a lion as top predator
which of the following is a solution to the equation 16=4x - 4 ? a. -5 b. -4  c. 5 d. 16
which statement about sentence lengths in a written piece is true
A line passes through the point −10,9 and has a slope of 12 . Write an equation in slope-intercept form for this line.