jaelynbenedict jaelynbenedict
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Hector bought 6 bottles of juice for $2.40. At that rate, what is the cost of: 1 bottle, 3 bottles, 5 bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

1 bottle: $0.40

2 bottle: $1.20

5 bottle: $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

Cost of one is 40 cents. Cost of three $1.20. Cost of five $2.00.

Step-by-step explanation:

Divide: 2.40 divided by 6= .4

.4 times 1=.4=.40= 40 cents

.4 times 3=1.2=1.20= $1.20

.4 times 5=2=2.00= $2.00

Hope I helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a good day/night/afternoon!!!

Answer Link

Otras preguntas

what are the causes of conflicts in our society
Why is meiosis needed?
Kyle is camping in the Mount Hood National Forest, Oregon. His campsite is in a wide, U-shaped valley. The valley was most likely formed by _____. 1. a river 2.
When the price of a capital good increases, what happens to the prices of related consumer goods and services? Why?
If I buy 3 4/5kg of cherries and 2 1/4 of strawberry's what is the Mass kilograms of fruit
Which association best describes the scatter plot? A. negative association B. no association C. nonlinear association D. positive association
9 divided by 1/4 = what
Read the following quotation from Catholic bishop Jacques-Bénigne Bossuet at the court of Louis XIV. Rulers then act as the ministers of God and as his lieutena
Define Constitutional Monarchy
The most common form of workplace writing is the A. e-mail. B. contract. C. text message. D. meeting summary.