allisonc9856
allisonc9856 allisonc9856
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Martha goes to the grocery store to buy oranges . Oranges are on sale for $1.25 per pound . How much would 5 pound of oranges cost

Respuesta :

jennytheissen20 jennytheissen20
  • 25-01-2021

Answer:6.25

Step-by-step explanation:1.25x5=6.25

Answer Link
dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 25-01-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 5 = 6.25

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

how do visual learners study?
Jane has read 108 pages from a book. Kevin is reading the same book and has 80 pages left to read. If there are 200 pages in the book, by how many percent is th
the sculpture created by which of the following minimalist artists is best described as controlled and logical? a. donald judd b. pablo picasso c. alberto giaco
In this lesson, you learned about the interactions between Muslim and Hindu societies in the Indian subcontinent, in the time period of 1000-1500. Now, conduct
In triangle RST, RS=10, RT=15, and measurement R=32. In triangle UVW, Uv==12, UW=18, and measurement U=32. Are the polygons similar? If they are, write a simila
The total amount of fence around a rectangular play area must be at least 90 feet, but no more than 120 feet. If the length of the play area is twice as long as
x-26=4 add what to each side
Which type of protein penatrates the plasma membrane but does not go all the way through it?
Factor Completely: 2x2 − 18 Prime 2(x2 − 9) 2(x + 3)(x − 3) 2(x + 3)(x + 3)
Which of the following lists Earth's compositional layers in order of increasing density? Crust, mantle then core