graffk graffk
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paper towels come in different size packs. One pack states you can get 6 rolls for $7.38. What is the unit rate for one roll of paper towels? Show your work.
PLS HELP ME IM STUCK

Respuesta :

sophiaaowen
sophiaaowen sophiaaowen
  • 25-01-2021
It’s $1.23 per roll. Just divide your total price by the amount of toilet paper rolls. Hope this helps!
Answer Link
Elliot0901 Elliot0901
  • 25-01-2021
$1.23, divide $7.38 by 6:)
Answer Link

Otras preguntas

Who was Mary Leaky and what did she believe?
round the following to the nearest tenth 13.46 [2] 19.54 [3] 99.96 [4] -13.36
What Kind Of Background Makes A Good Politician?
what are the geographic factors of Ancient Rome
Describe how is an organism's food and habitat related
the perimeter of an isosceles triangle is p=2a+b. find the numerical value of a if p=10 and b=3
A movie poster is 3 feet wide and 5 feet tall. A frame shop charges $1.00 per foot for a black metal frame. How much would it cost to buy a black metal frame fo
Which line from "Civil Disobedience" by Henry David Thoreau may have influenced John Lewis's beliefs?
Why were some Serbians and Bosnians angry with Austria-Hungary in 1914?
How to solve these equations? [tex] 1) sin^2x+|sinx|-2=0 [/tex] [tex] 2) |sinx| = cos2x[/tex]