pleeshauntep72v0h pleeshauntep72v0h
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

plz anwserr it for meeeeeeeeeee

plz anwserr it for meeeeeeeeeee class=

Respuesta :

FlamingHippo
FlamingHippo FlamingHippo
  • 23-01-2021

The only thing with this problem is that you have to do some computation. What you have to do is take each option's price and divide it by the corresponding number of ounces to get the price per single ounce. For example, for  answer A you have 6 oz. for $1.14. Divide 1.14 by 6 to get $0.19 per ounce. You do this same method for the rest.

B) $0.18 per ounce

C)$0.16 per ounce

D) ~$0.16 per ounce (1.62/10 is 0.162).

Our smallest cost per ounce is C, so it is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

how we know that ancient civilizations knew of and were concerned about infectious diseases
What does each angle term mean? OAT ITT EAT SATT ?
log11 1/121=-x-4 stupid math
NASA decides to put a 128 kg satellite into orbit over the planet Venus because they want to take pictures. The satellite is 37,000,000 m above the surface of v
log2/3 9/4=x+3 ????????????????
what are three materials transported by global ocean circulation?
How many whole numbers less than 500 can be formed using the digits 1,2, 4, and 5
A sheet of cardboard measures 9 feet by 6 feet. Gina makes the entire sheet of cardboard into a closed box that is a perfect cube. What is the surface area of t
when does Katniss ask herself a tough question
Why do venus fly traps have lysosomes?