bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of t in this equation? 3t=t+3
what is 5/6 as a percent rounded to the nearest hundredth
HELP HELP PLEASE HELP ME HELP!!! In politics today, the focus may at times be on the good looks of the candidate or other aspects of his/her personality. Should
Why are drums so important in many African cultures?
How many valence electrons does chlorine have?
What is the value of t in this equation? 3t=t+3
what is 1/5 as a decimal
Diversification is an investment strategy to __________.
What happens to water once it reaches Earth's surface
An aircraft on it's take-off run has a steady acceleration of 3m/s^2. How much velocity does it gain 10 seconds?