Mr. Thompson has a class of 14 students. He can spend $25 on each student to buy math supplies for the year. He first buys all of his students calculators,
which costs a total of $84.14. After buying the calculators, how much does he have left to spend on each student?

Respuesta :

$25 x 14 (students)= $350

$350 - $84.14= $265.86

$265.86 divided by 14 (students)= $18.99

Answer: $18.99