Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

क) भाई बजार जान्छ। (स्त्रीलिङ)​
Perform the indicated operation. (7x + 2x2 - 6x - 4) - (2x+3x2 - 3x + 11) (7x + 2x2 - 5x - 4) - (2x + 3x² 3x + 11) = (Simplify your answer. Do not factor.)
Please help! I’ll give Brainliest
Which statement best describes the population distribution of Texas? A. Most Texans live in rural areas. B. Most Texans live in cities and suburbs. C. More Texa
nvmm.......................................
Anyone who knows this mathematic question will get the brainliest
simplify the expression 44=5g-8-g
Please help asap. Look at the picture below
5) Which word BEST describes Jonathan and Mr. Browning? A) brave B) lonely C rowdy D Serious
Need help will mark brainliest if u give the answer