stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

What is a union of independent soverign states? A-a federation B-a unitary government C-a constitutional government D-a confederation E-a democracy
3. People were asked in a survey about their favorite car color. The results are shown in the bar graph. How many mor A. 5 B. 10 C. 15 D. 20 e people favo
liam walked 100m around the perimeter of a rectangular playground. How long and how wide could the playground be? give 3 different answers. draw diagrams!
What is the equivalent fraction to 1/4
Which element is found in nucleic acids but not in proteins?
LEAST TO GREATEST 1/10 2/6 3/5 6/10 SHOW WORK (LOL)
starting time 2:15 A.M. elapsed time 45 minutes
A(n) _______________ is an economic barrier because it limits trade between two nations, while a(n) ___________ is an economic barrier because it completely blo
can 6,6,12 make a triangle
The general term for a large molecule made up of many similar subunits is A.polymer B.functional group C.peptide D.helix E.pectin