Deagon1626 Deagon1626
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

A bag of eight apples cost $2.88 what's the cost of one apple finally unit rate by dividing $2.88 by eight

Respuesta :

EllieCy
EllieCy EllieCy
  • 22-01-2021

Answer:

0.36 ¢ for each apple in the bag. you can find that out bye dividing 8 by 2.88$ which will give you 0.36

Answer Link

Otras preguntas

what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
The equation s x  2 5 can be used to estimate the speed, s, of a car in miles per hour, given the length in feet, x, of the tire marks it leaves on the ground.
If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?