skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

is 2/4 less than 2/3?
The Supreme Court case Marbury v. Madison happened because
A Diamond and your pencil lead (Graphite) are made of this same element
Rory walks a combined 7/8 of a mile to school and back each day. How many miles does he walk each way?
write and solve one order of operations brain teaser can anyone plz help me
Find the greatest common factor of 14a - 7b.
A pendulum is designed to transfer potential gravitational energy into: a. Kinetic energy c. Joules b. Elastic potential energy d. Watts
8lb x $3.50/lb what is the product?
what 3 countries still use customary
Provide 2 reasons why are people hesitant to report corruption