Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

Solve for b1176327160​
Compared with medieval are the purpose of renaissance art was to
Find the percent of change on an item that was $44 and now costs $66
A Biology test contains 10 multiple choice questions each with 5 choices and one correct answer. If a law school student just randomly guesses on each of the 10
In the table below, write a list of expressions you might use to initially greet a friend, ask about that friend's well-being, and take leave of that friend.
Use the given diagram to help answer the question. 2 right triangles share a side. Each triangle has a side length of 3 feet and hypotenuse of 5 feet. Sam found
what are some examples of when and why information literacy will be valuable either in a academic or professional situation​
A bank gets an average of 12 customers per hour. Assume the variable follows a Poisson distribution. Find the probability that there will be 10 or more customer
What is the central message or concern of a story or poem
What is solid carbon dioxide oxide