perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Need help please help. What are the answers for this and please explain thank you.
What is the result of 3 B? 02 9 18 O 27
16. After Nero’s death who finally becomes emperor?
SOMEONE PLZ HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Section 4.1- Newton's First Law
Write the ratio 150:450 in the form 1:n
Simone makes $7.75 for every hour she works at the bakery. If she wants to make $93, how many hours will she need to work?
Point P is a point on a circle with center point O. Point P is also a point on PQ←→, which is tangent to circle O. Which of the following describes the relation
RED HAIR IN HUMANS…… PLEASE HELP ILL PUT U IN BRAINLIEST
Sally went to the clearance rack at a department store and found a shirt she wanted to buy. The shirt was $36.00 and is on sale for $24.00. What is the percent