perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

5d - 3.3 = 7.2 how would you answer that
What is a credible peer-reviewed source?
which state passed the first poll tax
1. when a homemade oil and vinegar salad dressing is left standing, it separates into layers. the salad dressing is a?solution,suspension, colloid, compound 2.w
Mrs.simpson's class has 10 girls and 15 boys.  What is the ratio of girls to boys?
How can fact families and multiplication facts help you divide
True or FalseIn order for a function to be one-to-one, no two independent variable values may yield the same value of the dependent variable
A certain calling card gives you the following rate to call Malaysia. There is a connection fee of $0.39 which allows you to connect for up to (but not includin
which state passed the first poll tax
How to make a small sketch of what a decay curve may look like