Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

how did innovation in industry, travel and communication change the lives of American in the 1800s
seven less than the product of twice a number is greater than 5 more the same number which integer satisfies this inequality
what is the slope of the graph of 4x-16y=15
what is the slope of the graph of 4x-16y=15
What is the basis function of a galvanometer A the transformation of mechanical to electrical B the change in strength of a magnetic field C movement caused b
If a square has an area of 81 square units how long is each side?
what does asterisk mean
Benny bought 8 new baseball cards to add to his collection. The next day his dog ate half his collection. There are now only 36 cards left. How many did he star
put the rainfall measurements in order from least to greatest.0.97 meters0.947 meters1.5 meters1.268 meters
what is the value of 28/32 in lowest terms? Answers: A.7/9 B.13/16 C.14/16 D.7/8