br4ow3nookwuangr br4ow3nookwuangr
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars . he spent a total of 18 dollars. how much did each candy bar cost?

Respuesta :

xkatieex xkatieex
  • 24-10-2016
18 dollars - 4 dollars for the drink = 14 dollars after you take out the drink
$14 divided by 7 candy bars = $2 per candy bar

Answer Link

Otras preguntas

Find the greatest common factor of the following 26n^5 12n^3
the points show different locations in joe's town. each unit represents 1 mile
Find the surface area of the square pyramid using net
can someone help me solve this. im promise im not stupid. 45x=25+55+x=​
What is the characteristics of a good house
In the prison factory, corrie was encouraged to make her radio parts defective. a. True b. False
Pls help being timed and I don’t understand
It is best to focus on the tool and its attributes when creating a social media marketing plan.
Which statement best illustrates a claim of policy?
A variable for 7 to the 3rd power