A snack food is made by mixing 3 lb of popcorn that costs $0.80 per pound with caramel that costs $2.20 per pound. How much caramel is needed to make a mixture that costs $1.60 per pound?
assuming you retain the same number of pounds of popcorn (3)
find cost now 3*0.80=2.40 2.20 per pound (2.4+2.2x)/(3+x)=1.6 times 3x both sides 2.4+2.2x=4.8+1.6x minus 1.6x from both sides 2.4+0.6x=4.8 minus 2.4 both sides 0.6x=2.4 divide both sides by 0.6 x=4