249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

c. 3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost? Explain how you know.

Respuesta :

nataliasloving
nataliasloving nataliasloving
  • 22-12-2020
The answer is $1.65
Answer Link
lykabelle
lykabelle lykabelle
  • 22-12-2020

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

You can get the cost of each banana by using the division operation. All you have to do is to divide $0.99 by 3.

  • 0.99 ÷ 3 = $0.33

Each banana costs $0.33

Now that you know the cost of each banana, you may now get the cost of 5 bananas by using the multiplication operation. All you have to do is to multiply $0.33 by 5.

  • 0.33 x 5 = $1.65

Therefore, 5 bananas cost $1.65.

Answer Link

Otras preguntas

What was Miss D's speed if she traveled 6 km in 3 hours? YOU MUST SHOW WORK IN YOUR ANSWER: example below to get full credit 1. Formula : 2. Substitution: 3. An
Divide 3900677 by 3883.66667
Which expressions are equal to..
if someone could answer at least one for me that would be awesome! TYYY :D
Do you think a country's geographical boundary can determine its economic status?why?​
what is the difference between Central Government and provincial government​
Please help with this, just simplify and answer then please
What is an equation of the line that passes through the points (5,2) and (-5,6)? Put your answer in fully reduced form.
Sam has to pay a 15% tax on a boat that cost him $500. He believes he can determine the tax he owes using the calculation: 15 x 5
I need help with this question ​