Kassidy92210
Kassidy92210 Kassidy92210
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Josh buys cucumbers that cost $0.62 per pound. He pays $2.79 for the cucumbers. How many pounds of cucumbers does Josh have?​

Respuesta :

warriorspbeck warriorspbeck
  • 22-12-2020

Answer:

Josh bought 4.5 pounds of cucumbers.

Step-by-step explanation:

2.79 divided by the cost per pound, .62, is 4.5. Therefore he bought 4.5 pounds of cucumbers

Answer Link

Otras preguntas

Please help me on this
You are concerned about your VMs receiving rogue DHCP servers. How can you prevent this from happening?
Please help me with this
In the equation -y= 2x + 4, how do you remove the negative symbol from the y value in the equation?
A copper rod at 25°C is 2.5 m long. How long would it take a sound to move through the rod from one end to another? how would I do this?
what is one theory to explain what happened to the settlers of Roanoke
Which shopping area was once a railroad terminal in buenos Aires? abasto shopping alto palermo barrio once avenida cordoba
is finding 9/10-1/2 the same as finding 9/10-1/4-1/4?
How do you identify the center and radius of each . Then sketch the graph.
What were some of the negative consequences of the TVA's activities?