shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

What is ultimately responsible for the size of the money supply? A. The United States treasury B. The money multiplier C. Government D. The Fed E. Banks
What to do when you have a presentation in front of your class??​
(f+g) (x) = ? (f-g) (x) = ? (f.g) (x) = ? (2f-5g) (x) = ?
At the opening session of the united states supreme court, each justice shakes hands with all the others. There are nine justices that sit on the supreme court.
Solve pls brainliest
1)The monster has never appeared in this forest.( into negative )2) kale kanchho said," I love you,' Geeta". ( into direct speech)3) The boy wa handsome.His fat
what is the unit of life ? ​
meaning of the song J. by Ivan Cornejo
the grill converts chemical energy from propane into thermal energy that heats food. what is another example of an energy change in this image
The line y=-4-2 correctly written in standard form is?