jasemace jasemace
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

True or False: Two pounds of apples cost more than $3.

Respuesta :

sultanaahmad77483
sultanaahmad77483 sultanaahmad77483
  • 21-12-2020

Answer:true

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

please help with this, will give brainliest.
What two elements are combined in a mixed economy?
what is the difference between 7 million and 7 ten thousand
What is the first common factor of 6 and 8.25?
Warm-up: What was most challenging when writing yo ur essay? What was easy? What is one question you have about the essay writing process?
Which of the following is TRUE about factories during the industrial revolutionA) Workers in factories only worked 8 hours a day 5 days a week.B) Factories paid
Which expression is equivalent to 5^6 x 5^-2
The immune response works much like a team with different players playing their role for a common goal: to rid the body of a pathogen. Create an analogy that h
Substitution: Y = 2x + 6 2x - y = 2
That’s ok if you can’t help, but I would appreciate if you could