bahriddins427 bahriddins427
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Andrew buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound.

True or False: Using the unit rate of the cost per pound, do 5 pounds of apples cost $7.25?

1Points
A
True

B
False

Respuesta :

oneilk oneilk
  • 21-12-2020

Answer:

A. True

Step-by-step explanation:

$11.60/8 lbs = $1.45/lbs

$1.45*5= $7.25/5 lbs

Answer Link

Otras preguntas

How can you use inverse operations to write the related multiplication and division sentences
How to graph f(x)=100(0.7)
Dave, Kurt, and Chris buy 3 different shirts. In how many selections can they distribute the shirts equally among themselves?
write a divison problem that has a 3-digit dividend and a divisor between 10 and 20 show how to solve it by drawing a quick picture
prime factorization. 7 times 11 times 13
which academic disciplines focuses study on the roles and function of government
what is a major difference in style between faulkner's speech and his writing in as i lay dying? a. he outlines a clear purpose in the speech. b. he uses severa
What advice would you give a friend who is sending someone mean messages?
what is the next number? 2 7 8 3 12 9
6(-8-4x) simplifying algebraic expressions