roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
Express 0.59 as a fraction....
depict an angle 7pi over 4 in standard position
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
What equals to 31 using multiplication?
3/4 + 1/8= with simplest form.
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.