conbro7876 conbro7876
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Janice and her dad are building a treehouse. Her dad bought a box of 155 nails for 3.10andaboxof85screwsfor7.65. How much more do screws cost per piece?

Respuesta :

WhiteJr
WhiteJr WhiteJr
  • 21-12-2020

Answer:

$0.07

Step-by-step explanation:

nails = 3.10/155 = 0.02/piece

screws = 7.65/85 = 0.09/piece

0.09 - 0.02 = 0.07

Answer Link

Otras preguntas

State a true conclusion. 1) If you accept the hypothesis, then you accept the conclusion. 2) You accept the conclusion. Conclusion: ?
what is sugar art? could you help me?
What are 3 things an Apple, Knife and Mirror have in common?
2x2 + 6x + 5 = 0 what are the real roots for the quadratic equation
Which of the following is true regards to the Navigation Acts by the 18th century
Martin Luther and Johann Gutenberg were two men who broke with the Catholic Church true false
Which physical state of matter exhibits the greatest change in volume with changes or temperature or pressure?
How much gas is there in 100cm3 of air?
what is red snapper? could you help me?
what is sugar art? could you help me?