bn274641 bn274641
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

If A pizza has 8 slices and sells for $12. At this rate, how much would 15 slices cost?

Respuesta :

rrankin
rrankin rrankin
  • 24-11-2020

Answer:the answer is 11

Step-by-step explanation:

pls give brianlyist

Answer Link
lozapipa13 lozapipa13
  • 24-11-2020

Answer:

$22.50

Step-by-step explanation:

8 slices = $12

8/4 = 2

$12/4 = $3

8 + 6 = 14

14 s = $21

1 slice = $1.50

* 15 = $22.50

Answer Link

Otras preguntas

Please help me I’m almost done
Why do white people benefit off of black people in music?
In Response to Executive Order 9066 "Of course I’ll come. I’ve packed my galoshes and three packets of tomato seeds. Denise calls them love apples. My father sa
changes in the chemical conposition of the atmosphere that may produce acid rain are most closely associated with
Which empire in China was one of the largest of its time ? Provide evidence
Which of the following is NOT a use of floral preservatives? O Replenishing the food source O Lowering the pH O Reducing bacterial growth O Preventing ethylene
In this figure please see attached questions
HELP ME PLS I NEED HELP IN A MIN PLS HELPBut Athena was upset At Arachne's ego and her pride. Arachne would regret How boastfully she'd cried. Select the senten
Accounting question??
(THIS IS 6TH GRADE MATH) PLEASE HELP​