heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

I really need someone's help! A rectangle has a length of (2w + 7) feet and a width of (w + 5) feet. Find the possible values of w for the perimeter of the rect
A distribution of scores has a mean of 20.2 with a standard deviation of 0.89. compare a score of 21.6 with a z score of 1.2?
Which factors characterized Mesopotamia as a civilization Choose ALL answers that are correct A.) importance of exports from the region B.) growth of villages i
Larry is creating a decorative doorknob for his room. Identify the technique that he should use to get a perfect symmetrical finish? PLEASE HELP !!
Do bases contain hydrogen ions (H+)
2007 (B) - #1: Evaluate the extent to which the policies of President Lyndon B. Johnson were caused by the social, economic, and political problems of the Unite
Questions about the content of your notes belong in the “Content” section of your organizer. Please select the best answer from the choices provided T F
Using the table below, determine how much you will receive in dividends for the year from Google given that you currently hold 25 shares. A. $87.17 B. $380.00 C
Math help please..............
Which of the statements about the graph of the function y = 2x are true? Check all of the boxes that apply. The domain is all real numbers x because the expone