kiilinskaya kiilinskaya
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Ms.Schwafaty buys 5 books that each cost the same amount and a magazine all for $75.99. The magazine costs $5.99. How much does each book cost?

Respuesta :

peachy5443 peachy5443
  • 23-11-2020
5x + 5.99 = 75.99
5x = 70
x= 14

Each book cost $14
Answer Link
vihennachavez vihennachavez
  • 23-11-2020
The answer will end up being $14
Answer Link

Otras preguntas

What is 59,424.77 rounded to the nearest square mile
synonyms obsequious admirers A.annoying B.bossy C.too subservient D.mimicking E.pretentious
I have 3 problems that I don't understand on my home work can some one help 1) jack wants to buy a pair of trousers for $60 when he went to the store he found
Order 3/8,3/7, and 3/9 from least to greatest
Why is discovering character’s motivations in literature important?
Help me solve these two problems pls and pls explain how you solved it 1) -x+6>-(2x+4) 2) 9z+5 over 4 plus 18<26
How do you say Tanner you are my bestfriend?
How was Marco Polo's journey connected to changes in Medieval Life?
What us halfway between 7.5 and 10
How do you solve 3 7 12 2=51 in order of operations