alexandramarinjohnso alexandramarinjohnso
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store is selling 5 dozen bagels for $48. Based on this price, what is the cost for one bagel

Respuesta :

rosstara16
rosstara16 rosstara16
  • 23-11-2020

Answer:

80 cents

Step-by-step explanation:

There are 12 in a dozen

5*12=60

48/60=.8

So, the answer is 80cents

Answer Link
hoytj1164 hoytj1164
  • 23-11-2020

Answer:

$.80 or 80 cents

Step-by-step explanation:

This is very simple, a dozen is 12 bagels, 12 multiplied by 5 is 60. Next, you'd simply divide, 48 divided by 60. You're answer would be $.80. Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

Light enters water from air at an angle of 25° with the normal, Θ1. If water has an index of refraction of 1.33, determine Θ2. A) 18.5° B) 34.2° C) 3
Bread, pasta, and rice are excellent sources of
Which of the following nations is not one of the three members of the North American Free Trade Agreement (NAFTA)? a. Russia b. Mexico c. Canada d. the Unit
Materials used to build the Central Pacific Railroad were shipped
Please open this picture for the question that i'm asking
how can you use a strip diagram to convert 136 ounces into cups
the answer to -6-2m=10
The combustion of a sample butane, C4H10 (lighter fluid) produced 2.46 grams of water. how much oxygen was used up in grams
A phone company charges $25 per month, plus an installation fee of $50. If you have paid the phone company $375, how many months have you had the phone?
When did howard latimer die?