dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Was the United States right to reject the Treaty of Versailles? Why or why not?
What factors led to the decline of the Puritan religion in New England?
Which type of wave requires a material medium through which to travel? (1) sound (3) television (2) radio (4) x ray
What groups invaded Europe in the800s?
How do totalitarian states and constitutional governments differ?
What have members of the European Union (EU) and countries of the North American Free Trade Agreement (NAFTA) both attempted to do? (1) reduce regional trad
What was the African Diaspora?
Which of the following is not a major economic activity of the Outback? a. Agriculture b. Tourism c. Fishing d. Mining
When you divide me by 5 the remainder is 4. I have two digits. Both digits are odd. The smog my digits is 10
What was the Stamp Act?