angelinagalindo127
angelinagalindo127 angelinagalindo127
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

i need help with this

i need help with this class=

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 24-11-2020

Answer:

3 pairs for the price of two.

Step-by-step explanation:

$10 per pair

  • 3 x 2

then:

3 pairs costs $20

20/3 = $6.6667 each pair

  • Buy one and get 25% of the second

25% = 25/100 = 0.25

then:

first pair $10

second pair: 10 - (10*0.25) = 10 - 2.5 = $7.5

first + second pair = 10 + 7.5 = 17.5

2 pairs costs $17.5

17.5/2 = $8.75 each pair

then:

the best deal:

3 pairs for the price of two.

Answer Link

Otras preguntas

Need 4 more cons for government guidelines for coronavirus. help please
5c+4 = 2 (c – 5) What is the solution?
Which of the following is NOT an accurate description for the Lost Generation, or those who reached adulthood at the end of WWI, or right after? Question 16 opt
Please help!!!!!!!!!!!!!
At an amusement park john wants to ride a rollercoaster that costs 19 tickets, a bumper car that costs 3 tickets, and a merry-go-round that costs 33 tickets. Jo
Determine the intercepts of the line.
Hey ich bräuchte bitte mal hilfe bei nummer 4!??
Should everyone speak English? Can someone do a pre-writing, Rough Draft, and Final Draft
A standard deck of playing cards has 13 cards in each of four suits: hearts, clubs, diamonds, and spades. Two cards are chosen from the deck at random. What is
what are the shadows during a lunar eclipse called?