JustADuckHere
JustADuckHere JustADuckHere
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pint jug of water costs $3.84. What is the price per cup?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-11-2020

1 pint = 2 cups, so 6 pints would be 6 x 2 = 12 cups.

Price per cup = 3.84/12 = 0.32

$0.32 per cup

Answer Link
Burcso
Burcso Burcso
  • 23-11-2020
I think it a 1.22 I sorry if wrong
Answer Link

Otras preguntas

what are the two types of pressure?​
Find the coordinates of the endpoint of the image?
Mention two situations involving potential energy
suppose that you measured out 3.50g of Na2SO4. how many moles would you have? (show work)​
. I have two rabbits, one white and one black. The white one has short hair, and the black one has longer hair. Complete the Punnett square to determine the off
If g(x) = 9x and f(x)=3x + 7 Find g(-4) + f(5)
plz help me......................................​
Anybody help me please!!!!!!!!!!
Is 3^5 the same as 3 * 5
how are decomposers important ton the health of an ecosystem? A. decomposers recycle nutrients. B. decomposers are parasites C. decomposers convert solar energy