gsgsgsghf gsgsgsghf
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 6 bagels for $3.39 or 8 bagels for $5? Explain

Respuesta :

Janaabdelghany Janaabdelghany
  • 23-11-2020

Answer: 8 bagels for 5

Step-by-step explanation:so you’re going to divide the price to the quantity which will be 5/8= 0.6

3.39/6=0.56 ans you’ll take the 8 bagels for 5 because one bagel is approximately like the 6 bagels for 3.39

Answer Link

Otras preguntas

what is the definition for human geography?
what is the mechanical energy of a falling apple with a kinetic of 5.2 joules and a potential energy of 3.5 joules
how do you write these factions in simplest form1/2 * 5/8 *4/5-3/8 / 3/4-16/9 / 8
5 2/3 divided by -1 2/15
Can some one help me solve this how many meters is this
Which of these follows a cyclical pattern? A. sunspot maxima and minima B. condensation of a nebula C. formation of a crater D. formation of a black hole
Traveling at 65 mph how many feet can you travel in 22 minutes?
which property does the equation illustrate (x+5)+9=x+(5+9)
How many political entities are in mainland South America
What is 27 out of 30 in a percentage?