dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

1.write the chemical equation for transpiration 2.what is translocation ??,give the chemical equation for translocation plss help will mark brainlest..​
he gave his mother a special present on her birthday (change into a passive sentence)
Can somebody please answer asap for brainlist and correct answer?
What is the domain and range of the following graph?
Which equation can be used to solve for x in the following diagram?
When a red onion cell is placed in a 5% NaCl solution, the central vacuole will occupy A) even more of the cell than when it was in water B) less of the cell t
What grade is middle school geography?
A test liquid has a density of 1.1 g/mL. When you pour some of it into a cup of water, what will happen (assuming that their natures are such that they don't mi
Intente responder las siguientes preguntas. ¿Cuál oración es afirmativa? A. Usted está en clases de español. B. Yo no tengo 15 años.
Determine the hybrid orbital of this molecule.