08607534212a
08607534212a 08607534212a
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

if 8 sugar cost 260 how much sugar can be brought for 877.500​

Respuesta :

christiangoss11
christiangoss11 christiangoss11
  • 22-11-2020

Answer:  27 kg of sugar can be bought for Rs. 877.50.

Step-by-step explanation:

Answer Link
sm03
sm03 sm03
  • 22-11-2020

Answer:

you could buy 28518.75 sugar for 877.500

Step-by-step explanation:

260 / 8 = 32.5

this gives you how much it cost per 1 (units)

32.5 * 877.50 = 28518.75

Answer Link

Otras preguntas

Please answer both questions.
Which of the following rational functions is graphed below?
Find the exact solutions of x2 − 3x − 5 = 0 using the quadratic formula. Show all work! 75 points please help!!!!!
Does this graph represent a function? What is the domain and range of the graph? On a coordinate plane, a line goes through (negative 2, 2) to (0, 0) and anothe
Someone help me please
HELP PLEASE!!! “I know how important it is to care for our environment. And I know building a recycling center seems like a great idea, but it is not. Building
What political party was Warren Harding a part of? A. Democratic B. Republican C. Green D. Bull Moose
a machine makes 36 widgets in 20 minutes. at that rate, how many widgets will the machine make in an 8-hour day?
TEXT ANSWER Do you agree or disagree with the protestors who marched in Selma, Alabama on March 7, 1965? Why or why not?
Underline the adjectives and state their kinds. 1. Solomon was a wise king. 2. The tiger is a ferocious animal. 3. The foolish crow opened his mouth to sing. 4.