Russ808 Russ808
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How much more expensive is it, per pound, to buy ground beef at Store B than at Store A?

How much more expensive is it per pound to buy ground beef at Store B than at Store A class=

Respuesta :

kbennett164 kbennett164
  • 21-11-2020

Answer:

2.42

Step-by-step explanation:

First you need to use two points from store b to find the slope (y1-y2)/(x1-x2). I chose the first two points. (15.54-25.9)/(1.5-2.5)= 10.36. After you take another point from store b to plug into the equation y1-y2=m (x1-x2). M is the slope we just found and I used the first point.

Y1-15.54=10.36 (x1-1.5) distribute the 10.36 to the parentheses.

Y1-15.54=10.36x -15.54 get y1 by itself

Y=10.36x so store b is 10.36 a pound and store a is 7.94 a pound. 10.36-7.94= 2.42

Answer Link

Otras preguntas

Solve for in simplest form 2x < 15
The One Snip-it Is Questions The Other Is Answers Thank You
Eric, George, and Denzel have invested $400,000, $300,000, and $300,000, respectively, in a business venture. They have decided that they will divide the profit
Indicate a general rule for the nth term of this sequence.-6a, -3a, 0a, 3a, 6a. . .an = 3an + 9aan = -3an - 9aan = -3an + 9aan = 3an - 9a
A solution of potassium hydroxide reacts completely with a solution of nitric acid. What solid mixture does it create?
Johnson Canniver has a repair shop. He bought a used lawn mower for $35.00 from a customer. He spent $39.17 on parts to repair the mower. He also painted and po
which continent of today were part of gondwanaland​
Find the surface area of a square pyramid whose base edge is 6cm and whose slant edge is 5cm
Which is an adaptation?​
simplify (-6^1/3)^(-2)=